הפוסט הזה מוקדש לנשים האמיצות שנמצאות בינינו. אלה שכלואות בכלא שקוף. מסתובבות בינינו עם אזיקים המונעים מהם כל התקדמות אפשרית בחייהם.
אלה נשים שהחליטו לצאת ממערכת יחסים לא בריאה, לא אוהבת ולא מקדמת. בחרו בחירה אמיצה עבורן ועבור ילדיהן. ועדין, הן לא משוחררות לחלוטין, כי לא קבלו גט. המסמך המלכתי שמאשר שהן כבר לא חלק מאותה מערכת יחסים שהסתיימה מזמן.

ב"באשר תלכי" יש לצערי יותר מדי נשים כאלה. הן מלוות על ידי אנשי מקצוע, ואנחנו יודעות גם לקשר אותן לארגונים חשובים שפועלים בתחום כמו

מבוי סתום – עזרה למסורבות גט ועגונות – Mavoi Satum

ו

יד לאישה, עזרה למסורבות גט ועגונות-Yad Laisha

אבל גם בסיוע המדהים והמקצועי שלהן, זה עדין מורכב וזה לוקח זמן. זמן יקר- זמן שלא חוזר.

אני צופה בנשים האמיצות האלה, ורואה את הכבלים הבלתי נראים שלהן. חשה את התסכול והכאב ומודה שזה אחד הדברים שאתקשה לקבל.
אסור לנו לשתוק כאשר נשים המעוניינות לסיים קשר נישואין הלכתי לא יכולות לקבל סעד מתאים מבתי הדין. שהם היחידים שיכולים לסייע להן.
אסור לנו להתעלם מהמצוקה ומהכאב של נשים שמסע חייהם בהשהיה, עד שיתרצה בית הדין להפעיל מעט מהכוחות שביכולתו לטיפול בסרבנות.
אסור לנו להעלים עין ולהוריד ראש מתוך אמירה ש"ככה זו ההלכה". כי ההלכה מורכבת הרבה יותר מאמירה פשטנית כזו, והיא פושטת ולובשת צורה על ידי תלמידי חכמים שיכולים לעשות הרבה יותר עבור הנשים המסורבות גט והעגונות.
אני לא הולכת לעשות את זה בעצמי, כי אני לא יודעת לעשות את זה. אבל בשם כל אותם נשים, אני קוראת ותובעת מהדיינים לפתוח רחב יותר את הלב והעיניים. להיות נחושים יותר ואמיצים יותר בהחלטות שלהן, ולשחרר כמה שיותר מסורבות גט מהמצב הבלתי נסבל הזה- שהוא באחריותם ובידיהם פעמים רבות.
ולכולם אני קוראת לקחת חלק במאבק הזה, שמצוין היום, בתענית אסתר. כי הסיפורים האלה- יכולים לקרות מחר לבת שלכן, לאחותכן, למישהי יקרה לכן. ואולי גם לכן, כן גם לכן. (אף אישה מסורבת גט לא חשבה שכך יגמרו חיי הנישואין שלה)…
ובמקביל לדעת שיש פתרונות, ויש דרכים הלכתיות לחלוטין למניעה של אחוזים גבוהים מסרבנות הגט. חייבים ללמוד עליהם ולקדם אותם כאופציה מעשית.
אסתר המלכה נלקחה לבית המלך שלא ברצונה והייתה אסירה בחיי נישואין שלא רצתה בהם. מסתובבות בינינו יותר מדי אסירות כאלה. לא ניתן להן לומר "וכאשר אבדתי אבדתי"- נעשה הכל עבורן שיזכו לחיים מלאים יותר. ונמנע מקרים נוספים ככל הניתן.
שולחת חיבוק וכוחות למתמודדות, הלוואי ובקרוב תגאלו.
פייני סוקניק